Politechnika Poznańska - logo

Politechnika Poznańska
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Instytut Informatyki

Zakład Systemów Informatycznych

dydaktyka

Dydaktyka

Studia pierwszego stopnia

Prowadzone przedmioty:

  • Systemy Operacyjne
  • Programowanie Systemowe i Współbieżne
  • Sieci Komputerowe I
  • Sieci komputerowe II
  • Przetwarzanie Rozproszone
  • Bezpieczeństwo Systemów Informatycznych
  • Przedmioty kryptograficzne

Studia drugiego stopnia – specjalność SRC

Specjalność Systemy Rozproszone i Chmurowe kształci specjalistów informatyków legitymujących się wiedzą i umiejętnościami związanymi z szeroko rozumianą problematyką przetwarzania rozproszonego, wysoko cenionymi na współczesnym rynku pracy.

Zakres tematyczny programu specjalności obejmuje kompletny szereg zagadnień dotyczących konstrukcji i eksploatacji sieci komputerowych, skalowalnych, bezpiecznych i wysoce niezawodnych systemów rozproszonych oraz środowisk chmurowych i mikroserwisowych. Studenci zdobywają wiedzę dotyczącą w szczególności: teoretycznych podstaw funkcjonowania systemów rozproszonych, tworzenia oprogramowania sieciowego i mobilnego, bezpieczeństwa systemów, usług i aplikacji rozproszonych, projektowania skalowalnych i niezawodnych środowisk przetwarzania rozproszonego oraz monitorowania i zarządzania systemami rozproszonymi i masywnymi danymi BigData. Studenci uzyskują wiedzę i praktyczne umiejętności związane z optymalnym wykorzystaniem wirtualizacji i konteneryzacji, orkiestracji konfiguracji chmury obliczeniowej, instrumentacji obrazów systemów operacyjnych w chmurach i mechanizmów samonaprawiania i autoskalowania w chmurze publicznej.

Mamy tu kwintesencję współczesnej informatyki, tematykę nie tylko aktualną, ważną i ciekawą, ale i niezwykle potrzebną w każdym obszarze zastosowań informatyki. Internet, centra obliczeniowe, chmura, edge computing, fog computing, pervasive computing -- to nic innego jak właśnie systemy rozproszone.

Profil absolwenta specjalności SRC obejmuje m.in. takie specjalizacje zawodowe jak programista aplikacji internetowych, architekt chmury, administrator systemowy, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, DevOps, DevSecOps, SecDevOps, SRE i wiele innych wymagających biegłego poruszania się w środowiskach przetwarzania rozproszonego.

Od początku jej istnienia, specjalność SRC wybrało ponad 600 studentek i studentów.

Szczegółowe informacje o programie specjalności dostępne są na prezentacji: [PDF]

Studia drugiego stopnia – specjalność CYBERSECURITY

(specjalność współprowadzona przez Instytut Sieci Telekomunikacyjnych)

Anglojęzyczna specjalizacja z Cyberbezpieczeństwa została stworzona w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa, zarówno przyszłych naukowców, jak i pracowników różnych organizacji oraz firm w Polsce i za granicą. Zapotrzebowanie na takich specjalistów rośnie na całym świecie, w tym w Europie i Polsce. Znaczna część ofert pracy dla specjalistów IT w Polsce dotyczy ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa lub wymaga znajomości zagadnień związanych z bezpieczeństwem systemów informatycznych.

Studenci specjalizacji z Cyberbezpieczeństwa będą realizować przedmioty takie jak:

  • Wprowadzenie do zagadnień cyberbezpieczeństwa (rozwijane szczegółowo na kolejnych przedmiotach);
  • Kryptografia i kryptoanaliza (projektowanie i analiza algorytmów oraz protokołów kryptograficznych);
  • Obliczenia kwantowe i kryptografia post-kwantowa;
  • Zaawansowane bezpieczeństwo systemów informatycznych;
  • Teoretyczne i praktyczne aspekty bezpieczeństwa funkcjonalnego;
  • Bezpieczeństwo sieci, w tym sieci bezprzewodowych i sieci definiowanych programowo (SDN);
  • Tworzenie, testowanie i ocena bezpieczeństwa aplikacji;
  • Bezpieczeństwo Internetu Rzeczy (IoT);
  • Bezpieczeństwo analiz Big Data;
  • Naruszenia bezpieczeństwa w środowiskach chmurowych i centrach danych.

Studenci zapoznają się także z najnowszymi technologiami i trendami, takimi jak blockchain i smart kontrakty.

We wszystkich przedmiotach specjalizacyjnych duży nacisk kładzie się na praktyczne zastosowanie omawianych zagadnień. Zajęcia, które dostarczają szerokiej wiedzy praktycznej, prowadzone będą w specjalistycznych laboratoriach wyposażonych w sprzęt firm Cisco Systems, Huawei i Juniper Networks. Absolwenci będą przygotowani do przeprowadzania testów penetracyjnych, analizy złośliwego oprogramowania oraz zarządzania systemami informatycznymi. Będą mieli także możliwość uczestniczenia w kursach przygotowujących do egzaminów certyfikacyjnych takich firm jak Cisco i Huawei.

W przyszłości absolwenci tej specjalizacji będą znać zasady i najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, co pozwoli im skutecznie analizować, projektować i chronić systemy ICT.

Proponowana specjalizacja realizowana jest we współpracy z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, w tym Intel, Global Cybersecurity Institute w Rochester oraz Florida International University.


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.